Përshkrim

Djathë shtëpie? Shpejtë dhe e lehtë me Borner Cheesemaker

Përgatitni djathë të thjeshtë, të shpejtë dhe të shëndetshëm në shtëpi me pak përpjekje. Me Cheesemaker nga Borner, ju tani keni mundësinë të zhvilloni variacionet tuaja të djathit që i përshtaten shijes tuaj. Është gjithashtu i përshtatshëm për të krijuar djathë vegjetarian.

I pastër në bukë, djathi është një kënaqësi. Por është i përshtatshëm edhe si bazë për mjaltë dhe reçel, për zhytje, për gratim ose si mbushje për antipasta.

Djathi është i pasur me lëndë ushqyese të rëndësishme si kalcium, fosfor dhe vitamina A, B, E, D dhe K dhe në të njëjtën kohë me pak yndyrë. Ndryshe nga djathrat e blerë në dyqan, djathi i bërë në shtëpi nuk përmban konservues, trashës, ngjyrues ose përmirësues të shijes. Djathi i bërë në shtëpi është një produkt thjesht natyral që mund ta ndryshoni sipas preferencave tuaja.

Por si bëhet djathi? Është me të vërtetë lojë fëmijësh. Me recetën origjinale të Borner, ju duhet qumësht (qumësht lope ose soje), një mikrovalë ose një tenxhere standarde dhe një mpiksës si lëng limoni ose uthull. Qumështi fillimisht nxehet, më pas mpikset me koagulantin dhe në fund derdhet në Borner Cheesemaker. Borner Multimaker është ideal për këtë! Këtu do të gjeni një komplet Multimaker dhe Cheesemaker.

Sigurisht, mund të shtoni përbërës të tjerë si barishte ose speca për të krijuar djathin ashtu siç ju pëlqen. Shijojeni djathin të ngrohtë menjëherë pas kullimit ose lëreni në frigorifer për pak kohë për të intensifikuar shijen dhe për të forcuar konsistencën.

Borner Cheesemaker përbëhet nga një sitë me cilësi të lartë e bërë nga plastika rezistente pa BPA. Gjithashtu në objektin e dorëzimit përfshihet edhe pllaka e saktë e montimit, e cila shërben si një ndihmë për kullimin e lëngjeve. Pjata përdoret edhe për të servirur djathin e përgatitur. Si kutia e djathit, ashtu edhe pjata e Djathëbërësit janë të përshtatshme për pastrim në makinë larëse enësh.

Dimensionet:

  • Borner Cheesemaker: 19cm x 13.5cm x 12cm
  • Pllakë: 17,5cm x 18,5cm x 3cm

Të dhënat teknike:

  • kullues me cilësi të lartë
  • Pllaka e montuar me saktësi si ndihmë kullimi
  • Përgatitja e lehtë, e shpejtë dhe e shëndetshme e djathit
  • Mund të pastrohet në pjatalarëse
  • Pa plastifikues dhe BPA
YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

Informacion shtesë

Color