Опис

Домашно сирење? Тоа е брзо и лесно со Borner Cheesemaker

Подгответе едноставно, брзо и здраво сирење дома со малку труд. Со Cheesemaker од Borner, сега имате шанса да развиете свои варијации на сирење за да одговараат на вашиот вкус. Погодно е и за создавање веганско сирење.

Чисто на леб, сирењето е уживање. Но, погоден е и како подлога за мед и џем, за гратинирање или како фил за антипасти.

Сирењето е богато со важни хранливи материи како што се калциум, фосфор и витамини А, Б, Е, Д и К, а во исто време има малку маснотии. За разлика од сирењата купени во продавница, домашното сирење не содржи конзерванси, згуснувачи, бои или засилувачи на вкус. Домашното сирење е чисто природен производ кој можете да го менувате според вашите сопствени преференции.

Но, како се прави сирењето? Навистина е детска игра. Со оригиналниот рецепт на Борнер, потребно ви е млеко (кравјо или млеко од соја), микробранова печка или стандардно тенџере и коагулант како сок од лимон или оцет. Млекото прво се загрева, потоа се коагулира со коагулантот и на крај се истура во Борнер Сиремејкер. Borner Multimaker е идеален за ова! Овде ќе најдете сет на Multimaker и Cheesemaker.

Се разбира, можете да додадете други состојки како што се билки или пиперка за да го создадете сирењето онака како што сакате. Уживајте во топлото сирење веднаш по исцедувањето или оставете го во фрижидер некое време за да се засили вкусот и да се зацврсти конзистентноста.

Borner Cheesemaker се состои од висококвалитетна цедалка изработена од отпорна пластика без BPA. Во опсегот на испорака е вклучена и плочата за прецизно поставување, која служи како помошно средство за одвод на течности. Плочата се користи и за сервирање на подготвеното сирење. И цедалката за сирење и чинијата на Сиремакерот се погодни за чистење во машина за садови.

Димензии:

  • Cheesemaker: 19cm x 13,5cm x 12cm
  • Плоча: 17,5cm x 18,5cm x 3cm

Технички податоци:

  • Висок квалитет на одводнување
  • Прецизно наместена плоча како помош за одводнување
  • Лесна, брза и здрава подготовка на сирење
  • Може да се чисти во машина за миење садови
  • Без пластификатори и БПА
YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

Дополнителни информации

Color